7151672
 

Fargo: Balta Cinayeti Olayı.

1996 yapımı aksiyon filmi.

Yönetmen: Coen Kardeşler

Fargo, Coen Kardeşler’in sesini Barton Fink’ten sonra en çok duyuran film olma özelliğini taşır. Yedi önemli dalda Oscar’a aday olmuş, iki heykelcikle törenden ayrılmıştır. Coen Kardeşler bu filmle ilk Akademi ödüllerini de almış bulunmaktadır.

Fargo, görsel anlamda tatmin olacağınız başarılı bir aksiyon filmidir. Kaliteli bir suç senaryosuna sahip olmasının yanında mizah unsurlarıyla desteklenen film, seyirciyi “seyir keyfi” adına tam anlamıyla tatmin etmenin yanında, pek de aşina olmadığımız karmaşık senaryo yapısı ve özgün kurgusuyla, 21. Yy öncesi fark yaratan filmler arasında yerini alır.

Jerry Lundegaard’ın, paraya ihtiyacı . Ailesinden bu parayı talep edemeyeceğine inanmakta ve çareyi zengin kayınpederinden, eşinin canına karşılık fidye almakta bulan Jerry, Carl Showalter ve Gaear Grimsrud adında iki serseriden karısını kaçırmalarını ister. Öte yandan yaptığı araç satış ve kiralama işindeki dolandırıcılıkları yavaş yavaş ortaya çıkmakta olan Jerry’nin kaçırma planı da hayal ettiği gibi gerçekleşmemektedir. Polis memuru Marge Gunderson, ortaya çıkan cinayetler ve şüpheliler üzerine olaya dahil olur.

Yaşanmış bir hikayenin işlendiği film, karakterlerin zarar görmesini engellemek adına gerçek isimlerine yer verilmediğine ilişkin bir duyuruyla başlar. Film, gerçek bir hikayede görmeye alışık olmadığımız olağanüstülüklere yer vermesinin yanında, takip etmenin pek de kolay olmadığı bir dizilime sahip. Oyuncu performanslarındaki başarı hikayeyi her ne kadar kuvvetlendiriyor olsa da, filme gösterilen talebin daha yüksek olması adına böyle bir duyuruyla başlama kararı alınmış olma ihtimali söz konusu oluyor.

Coen Kardeşler’e, En İyi Film ödülü dahil dört Oscar Heykelciği getirmiş, 2007 yapımı No Country For Old Men filminde karşımıza çıkan, soğukkanlı katil karakterinin benzeri karakter içeren ve sonraki yıl gösterime giren Burn After Reading filmindeki ölüm karmaşasına benzer öğelere sahip Fargo, The Big Lebowski ile birlikte yönetmen kardeşleri dünya sinemasında önemli isimler haline getiriyor.

Katillerin yaptıkları işi ellerine yüzlerine bulaştırması üzerine yapılmış, alışıldık komedi unsuru içeren aksiyon filmlerinin çok ötesinde bir görselliği temel alan Fargo, insanların çaresizlik halinde ne denli iğrençleşebileceğini seyirciye gösterir.

Filmin ilk sahnelerinde karşımıza çıkan, filmin hikayesinin geçtiği yer olan Minesota’da önemi bir Amerikan Folklör unsuru olarak görülen Paul Bunyan karakterinin heykelciği bizi başka bir hikayenin peşinden sürüklüyor.

Simgesel olarak filme mana kattığını Paul Bunyan'ın adını verdiği bir operasyonu inceleyerek anlayabiliyoruz. Geriye dönük bir araştırmayla Amerikan Kültürü oluşturmak adına, yapay bir folklor unsuru olan Paul Bunyan’ın hikayesi, oldukça keyifli ve bir nesil için bir hayli tanıdık.

Paul Bunyan, Walt Disney yapımı bir çizgi film olarak çocuklarla buluştu. Bir kültür oluşturmak adına, hikayeleri çizgi film olarak çocuklarla tanıştırmak oldukça akılcı ve belli ki temeli sağlam bir projenin uygulaması. Çizgi filmin yönetmeni, Les Clark. Kendisi Disney’in Dokuz Yaşlı Adamı’nın ilkidir.

Paul Bunyan, dev bir bebek olarak beşiğinde, Minesota kasabasına gelmiştir. Halk tarafından, sevgiyle kucaklanan Paul, dev biberonlarla beslenmiş, kendisi için dev kıyafetler hazırlanmış ve diğer çocuklarla eşit imkanlarla eğitim görüp, ergin yaşlarına varır. Bir Noel gününde, Noel Baba, kendisine devasa bir balta hediye eder. Kasabasındaki tüm ağaçları budayan Paul, onu kucaklayan kasaba halkına bir not bırakarak, yeni bir kasabaya göçer. Kış günüdür, bir hayli üşür ve ateş yakmaya karar verir. Ateşini yaktığı sırada, dev mavi bir boğayla karşılaşır. Hayvan donmuştur ve kahramanımızın gönlü onu o halde bırakmaya el vermez. Paul hayvanı ateşiyle ısıtır ve canlandırır. O günden sonra, mavi boğa Paul’un dostu olmuştur. Adeta evcil bir köpek gibi onunla oyunlar oynar. Oyunları sırasında, dağlar yıkılır, şelaleler ve kanallar oluşur. Paul Bunyan ve dev mavi boğa Amerika’nın coğrafi özelliklerinin oluşmasını böyle sağlamıştır. Paul, halk tarafından sevgiyle kucaklanmıştır. Odun kesme makinasının icadına bir hayli bozulmuş olan Paul, uzak diyarlara doğru, alır başını gider.

Bu yapay Amerikan halk kahramanı, oval ofiste yapılan bir intikam planına ismini verir.

Türkiye'nin de 6.000'e yakın asker gönderdiği Kore Savaşı 27 Temmuz 1953 tarihinde sona ererken bu güzel Uzak Doğu ülkesi göz kararıyla ortadan ikiye bölünmüştü. İki tarafın da daha fazla kayıp vermemek adına askerlerini 2 kilometre içeri çekmesiyle oluşan 4 kilometre eninde ve 250 kilometre uzunluğundaki bölge isminin aksine dünyanın en fazla silahlı kuvvetini barındıran bölgesidir.

Bu özelliğiyle yeryüzündeki en tehlikeli yerlerden biri olan Kore Silahsız Bölgesi'nde biri Kuzey diğeri Güney Kore'ye ait olmak üzere sadece iki adet köy bulunmaktadır. Özgürlük Köyü anlamına gelen Güney Kore'nin Daesong-dong köyü sakinleri Güney Kore vatandaşı sayılmakla beraber vergiden ve askerlikten muaftırlar. Ancak gece 11'den sonra sokağa çıkma yasağına tabidirler ve köy içinde adres değişikliği yapmaları yasaktır. Barış Köyü anlamına gelen Kuzey Kore'nin Kijong-dong köyü ise mavi boyalı her biri elektrik bağlantısına sahip şirin evleriyle gösteriş amacıyla kurulmuş bir köydür.

İki köy de propaganda yapma amacı taşımaktadır. Öyle ki Barış Köyü teknolojinin gelişmesiyle kuvvetli teleskoplarla incelenmiş ve binalarına cam bile takılmamış kimsenin yaşamadığı sahte bir köy olduğu fark edilmiştir. Tarihte bu tip propaganda amaçlı yerleşimlere Potemkin köyü adı verilmektedir. İsmini Çariçe Katerina'nın Kırım ziyareti esnasında daha yeni savaştan çıkmış Kırım'ın zarar görmediği algısını yaratmak için sahte bir köy inşa etmiş Komutan Grigory Potemkin'den alır.

Soğuk Savaş zamanındaki bazı uygulamalar da güç gösterisinin komedisini gözler önüne sermiştir. İki köyden de devasa hoparlörlerle verilen marş ve öz övgüler 2004 senesinde karşılıklı olarak bitirme kararı alınana kadar epey bir gürültü kirliliği yaratmıştır. 1980'lerde Özgürlük Köyü'nde 100 metrelik bir bayrak kulesine asılan Güney Kore bayrağı ise Kuzey'in Barış Köyü'ne 160 metrelik devasa bir bayrak kulesi inşa ederek karşılık vermesine yol açmıştır.

Kore Silahsız Bölgesinin sadece bir noktasında Güney ve Kuzey'in askerleri karşılıklı durmaktadır. JSA (Joint Security Area) ismi verilen bölgeyi, iki ülkenin yöneticilerinin yüz yüze görüşebildiği ve senede sadece bir kere Kuzey ve Güney Kore'li akrabaların birbirini görebildiği resimlerdeki mavi kulübelerden tanıyabilirsiniz.

Bugün de varlığını sürdüren JSA'yı hem Güney hem de Kuzey'den senede 100.000 turist ziyaret etmektedir. Turistlere tur öncesinde düşman toprağı sayılabilecek bu bölgede ağır yaralanma ve ölümlerden kendilerinin sorumlu olacağına dair kağıt imzalatılmaktadır.

Dünyanın en fazla savaşa hazır bölgesinde yine de çok vukuat yaşanmamıştır. En büyük olay "Balta Cinayeti Olayı" olarak da bilinen iki Amerikalı subayın ölümüyle sonuçlanmış olan restleşme olmuştur. Kuzey Kore tarafını gözetlemeyi zorlaştıran bir Kavak ağacının Amerikalı askerler tarafından budanması esnasında saldırgan geçmişi nedeniyle "Teğmen Bulldog" olarak da bilinen Teğmen Pak Chul önderliğinde 25 Kuzey Kore askeri gelerek sessizce izlemeye başlamıştır. Bir süre sonra Pak Chul budamanın durdurulmasını talep etmiş, neden olarak da bu ağacın Kuzey Kore'nin büyük önderi Kim İl Sung tarafından dikildiğini öne sürmüştür. Amerikalıların istifini bozmamasına istinaden kolundaki saati çıkararak mendiline sarmış, cebine koymuş ve askerlerine "öldürün!" diye bağırmıştır. Silahsız olmaları nedeniyle budayıcıların yere bıraktığı baltalarla saldıran Kuzey Koreliler iki Amerikalı subayı öldürmüş ve ekibin geri kalanını yaralamıştır.

Dönemin Amerikan Başkanı Gerald Ford önderliğinde Beyaz saraydaki Oval ofiste yapılan intikam planına bir Kuzey Amerika mitolojik kahramanı olan, insanüstü kabiliyetiyle bilinen Oduncu Paul Bunyan'ın ismi verilmiştir. Paul Bunyan operasyonuyla tam üç gün sonra bir kısmı taek won-do'da siyah kuşak sahibi 815 silahsız kişi Güney tarafından bölgeye girmiş, elektrikli testerelerle malum ağacı kesmeye başlamıştır. Anında bölgeye Kuzey Kore'li askerler sevk edilince, Amerika ve Güney Kore ordusu sınırın ötesine yerleştirdikleri 20 Lojistik Helikopter, 7 Kobra Saldırı Helikopteri, B-52 ve F-4 tipi savaş uçaklarını karşıdan görülebilecek şekilde yaklaştırmıştır. Bu sayede olaysız bir şekilde ağaç kesilerek kökü iki şehit askerin anısını yaşatmak için bölgede bırakılmıştır.

Psikolojik savaşın komedisi üzerine bir çok film yapılmış ve kitap yazılmıştır. Aklımıza hemen "Büyük Diktatör" filminde birbirlerini etkilemek üzere sürekli sandalyesini yükseltip salonun tavanına kadar yükselen Hitler parodisi Charlie Chaplin ve Mussolini parodisi ekürisi gelmektedir.

Dünyanın yok oluşundan hemen sonra radyasyondan korunmak için insanoğlunun tünel kazacağını düşünerek "tünel yarışı"nda Sovyetler'in gerisinde kalmamaları gerektiğini söyleyen General Buck Turgidson'la hafızalara kazınmış bir Stanley Kubrick şaheseri olan Dr. Strangelove'ı da biraz tebessüm biraz da geleceğe dair endişeyle hatırlamanın belki tam sırasıdır.

#100günde100filmincelemesi

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar