7151672
 

Yedi: Bir propagandanın kısa adı.

1995 yapımı Amerikan filmidir.

Yönetmen: David Fincher

Klip yönetmenliği kariyerinin ardından, film yönetmenliğine soyunan ancak, devam filmi niteliğindeki Yaratık 3(1992) filmiyle beklediği başarıyı yakalayamayan Fincher, bu filmin beraberinde adından söz ettirmeye başlar.

Hristiyanlık inancına göre “yedi büyük günah”, “temel günahlar” ya da “kardinal günahlar” adlarıyla da anılır. Roma Katolik Kilisesi’nin görüşleri çerçevesinde, Papa 1. Gregorius tarafından düzenlenen bu yedi önemli unsur, insanın hayatı boyunca sakınması gereken davranışlardır.

Yeni Ahit’te Galatyalılar bölümünde bu yedi kavramdan, “Şeytani Yedi Hareket” olarak söz edilir. Günahların Latince karşılıklarının baş harflerinden oluşan kısaltma “SALIGIA” da yedi ölümcül günahın bir başka ismidir.

Zaman içinde bu yedi ölümcül günah şeytani varlıklarla ilişkilendirilmiştir. Bu varlıklar cehennemin yedi prensi olarak adlandırılır.

Kibir- Lucifer(Şeytan/Şeytan’ın Oğlu)

Açgözlülük-Mammon(Yunan mitolojisinde ve sonra Yeni Ahit’te geçen zenginlik tanrısı)

Şehvet-Asmodeus(İnsanlara, şehvetlerini kullanarak hükmeden tanrı)

Kıskançlık-Leviathan(Tevrat’ta su canavarı olarak geçer. Thomas Hobbes tarafından, 1651 yılında hazırlanmış bir romandır ve en eski toplum sözleşmesi niteliğindedir.)

Oburluk-Beelzebub(Eski Filistin şehri olan, Ekron’da tapınılan semitik bir tanrıyken, Hristiyanlar tarafından şeytani bir unsur olarak nitelendirilmiştir. Lucifer ile beraber cehennemi yöneten diğer iki cehennem lordundandır. Böcek tanrısıdır.)

Tembellik-Behemoth (Dinazorla timsah arasında bir varlıktır. Çok iri, dev insanlar için bir benzetme olarak kullanılır.)

Öfke-Belphegor(İnsanların keşif yapmalarına yardım eden yedi cehennem prensinden biri.)

Filmimiz, bu yedi günahı işlediğine hükmettiği yedi insanı, bu günaha boğarak öldüren bir katilin, ardında bıraktığı cesetlerin birer birer ortaya çıkması üzerine, onun peşindeki iki dedektifin katili bulmak üzere çabalama sürecini anlatıyor.

Film, aleni bir biçimde, koyu bir Hristiyan inanca sahip olduğuna inanan katilimizin, delilikle dahiliği bir tutmuş cani zihnini ortaya çıkararak ve sürekli olarak bu durumu, katilin kutsadığı yedi önemli maddeyle ilişkilendirerek, Hristiyanlığın kötü bir propagandası niteliği taşıyor.

Dedektiflerin, aklını yenemeyeceğine inandığı ve asla yakalanamayacağını bildiği için katilimiz, kendi ayaklarıyla karakola gidip teslim oluyor. Henüz yedi büyük cinayetini tamamlamamış olan katil, son iki cinayeti işlediğini ve onsuz asla bulunamayacağını söyleyerek, cinayeti aydınlatmada görevli iki dedektife, kendisine eşlik etmeleri ve bu yolla hikayenin neticelendirilmesini teklif ediyor.

Filmin aksiyon sahneleri ve başarılı görüntülerinin takdiri dışında, filmin incelenmesi gereken noktanın burası olduğunu düşünüyorum. Zira, dedektiflerde oluşturduğu acemiliğe yakışır bu merak duygusu bu noktada, katilin büyük planını neticelendirmesi için vesile oluyor.

Bu noktanın daha fazla irdelenmiş olması ve profesyonellik ve can güvenliğinin ötesine geçen bu davranışın, kuvvetli bir biçimde gerekçelendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Film hakkında okuduğum birçok inceleme ve eleştiri yazısında, filmin sonunun Fight Club kadar başarılı bir biçimde hazırlandığı düşünülüyor olsa da, bu son benim için yeterince sürprizli değildi.

İki saatlik filmde, konuyla hiç alakası olmayan tuhaf davranışları dışında hikayeye herhangi bir katkısı bulunmayan Tracy Mills karakteri, bir noktada hikayeye dahil edilmeliydi. Sadece final sahnesini kuvvetlendirmek adına başarısız bir şekilde hikayeye iliştirilmiş bu karaktere, aksiyon sahnelerinin seyirciyi cezbetme etkisinin, yönetmen adına, film sonrasında yaşattığı konfor halini biraz daha hafifletmek pahasına, bir nebze daha yer verilebileceğini düşünüyorum. Karakterin davranışlarındaki tuhaflığın sebebini öğrenemeden, maalesef kendisine veda ediyoruz.

Film En İyi Kurgu dalında 1996 yılında Oscar’a aday gösterilmiştir.

#100günde100filmincelemesi

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar