7151672
 

Pink: "Hayır" Yalnızca Bir Kelime Midir Yoksa Cilve Mi?

2016 yapımı, Hint filmidir.

Yöneten: Aniruddha Roy Chowdhury

Üç erkek tarafından suçlanmış üç genç kadının hikaye. Seyircinin kendi adaletini sorgulamasına vesile olan başarılı bir sosyal gerilim filmi.

Film, adeta kadınların günlük problemlerinden biri haline gelmiş bir konuyu, “reddetme” davranışının manasızlığını inceliyor. Bu anlamda, üç genç kızın tacize uğramasını ardından iffetlerinin toplum önünde sorgulanıyor oluşunu ve üstüne üstlük öldürmeye teşebbüsten yargılanıyor oluşunu hikayesinde barındırıyor olsa da aslında tüm kadınların problemi haline gelmiş, toplum tarafından göz ardı edilmiş ve hatta bugün bir hayli normalleşmiş olan “taciz” vakalarına da değiniyor.

Bildiğimiz üzere taciz, , yalnız ve “özgür” olmak adına ailesinden ayrı yaşayan genç kadınların problemi olmanın çok ötesinde. Toplumu düzenleyen kurallar bütününün denetimi konusunda yetkilendirilmiş görevliler için bu çerçevede değerlendiriliyor olsa da, taciz, birçok hanenin içinde, çocukların gözleri önünde, üstelik meşru bir şekilde can buluyor.

Bir kadının, eşinin cinselliğe ilişkin talebini reddetmesi tuhaf karşılanırken, bir adamın karısının bu tavrı karşısında onu bu duruma zorluyor oluşu yadırganmıyor. Aile içinde gerçekleşen, travmatik taciz vakaları, mahkemelerde yalnızca aile kurumuna zarar vermekten çekinen hakimler tarafından toplumu tehdit ediyor oluşu görmezden gelinerek bağışlanıyor. Toplumun en küçük birimi olarak kabul ettiğimiz “aile”, ahlaki değerler eğitiminin ilk aşısının çocuklara vurulduğu bu kurum, yıpratılmamak niyetiyle böylece yerle yeksan ediliyor.

Film, özellikle bu vakalarda kadının kıyafetine dikkat çeken değerlendirmeleri inceler nitelikle. Kıyafeti, bir sembol olarak değerlendiriyor olan “yetkililer”, toplum içindeki sapkın düşüncelerin kılıfını kendi elleriyle hazırlıyor. Film, kadınların maruz kalmaya en çok alışık oldukları durumu, daha da dikkat çekici olması için, finalinde vurguluyor.

“Kıyafet yalnızca kıyafettir.”

Kadınlar medeni durumlarına bakılmaksızın sokaklarda her gün kıyafetleri sebebiyle tacize uğruyor. Üstelik bunun için sokakta yalnız yürüyor olmaları da gerekmiyor. Yanlarında evlatlarının olması bile bu durumu engellemeye, sapkın dilleri susturmaya mani olmuyor.

Toplum bir genç kızın gece geç saatlerde dışarıda olmasını, bir erkekle flört etmesini ve hatta onunla konuşurken şakalaşıyor olmasını yadırgıyor. Kadının gülümsüyor olması dahi davetkar bulunuyor. İçki içiyor olması onun bir seks işçisi olduğunu anlatmak için yeterliyken, tüm bu şartlar sağlandığında cinsel münasebeti reddediyor olması, neticeyi değiştirmeye yetmiyor.

Filmde özellikle üç kadını, kendilerini zorla para karşılığı ilişkiye ikna etmeye çabaladıkları ve sonrasında, bu durumu kabul etmedikleri için içlerinden birini yaraladıklarını iddia ederek suçlayan üç genç erkeğin sorgulandıkları sahneler dikkat çekiyor.

Bu sahnelerde özellikle, toplumun kadınları nasıl ayrıştırdığına dikkat çekiliyor. Özellikle yaralanan genç, -ki kendisi varlıklı bir ailenin, yurtdışında eğitim görmüş, sözde aydın evladıdır- sorgusunda, bu kızlara yakıştırdığı, ahlaklı genç kadınlarda görülmemesi gereken özellikleri, kendi ailesinde bulamayacaklarını söyler.

Bu genç kadınlar onlarla rock müzik konserinde tanışmıştır. Davetlerine icabet etmiş onlarla içki içmişler, dolayısıyla kendilerini reddetmeyi bir hak olarak görmeleri imkansız hale gelmiştir. Genç adamın en büyük iddiası bu kadınların kendilerinden para istemiş olmalarıdır.

Toplumda kadının iffetine zarar vermenin kolay olduğunu, saniyeler içinde anlamamıza sebep oluyor bu film. Zira bu üç kadının, iftiranın ertesinde, bir anda yalnızlaştığını görüyor, kendilerine sevgi bağıyla bağlanmış insanların onları tereddütsüz terk edişine şahit oluyoruz.

Peki bir kadının hayır demesi bir erkeği arzulamadığını anlatmak için neden yeterli değildir? Hayır yalnızca bir kelime midir yoksa "cilve" mi?

Film, görüntülerdeki başarıyla, Hint filmlerinde son yıllarda aldığımız hazzın ününü destekler nitelikte. Filmde hikayenin akışı oldukça çarpıcı ve merak uyandırıcı halde seyirciye sunuluyor. Pink’in ulusal ve uluslararası alanda birçok ödülü silip süpürmesine şaşmamalı.

Ödüller:

Filmfare En İyi Diyalog Ödülü 2017

Screen Award For Best Actor

En İyi Film Dalında Hindistan Ekran Ödülü

Screen Award For Best Editing

Screen Award For Best Dialogue

Stardust Yılın Erkek Yıldızı Ödülü

Diğer Sosyal Meseleler Üzerine En İyi Film

Uluslararası Hindistan Film Akademisi En İyi Yönetmen Ödülü

Zee Cine Eleştirmenlerin Seçimi En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Zee Cine En Çok Umut Vaat Eden Yönetmen Ödülü

Zee Cine En İyi Diyalog Ödülü

Zee Cine Eleştirmelerin Seçimi En İyi Film Ödülü

#100günde100filmincelemesi

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar