7151672
 

Şeytan: Eğer yeni bir fikrin yoksa...

1973 yapımı Amerikan korku filmi.

Yönetmen: William Friedkin

Merrin, Irak’ta kazılar yapmakta olan bir rahiptir. Orada Şeytan Pazuzu ile ilgili bir şeyler bulur. Öte yandan Amerika’nın popüler aktristlerinden Chris MacNeil’ın kızı, Regen MacNeil şifası bulunamayan bir hastalığın pençesindedir. Anneye, son olarak efsanevi bir yöntem olan, şeytan çıkarma önerilir ve süreç başlar.

Film, basit bir kötülükle mücadele hikayesinin ötesinde, inancın bireylerin davranışlarındaki etkisini gösteren ve sorgulayan, girift bir anlatımı barındırır. Seyirci, filmden bir hayli etkilenmiştir. Defalarca uyarlaması yapılmış olmasının etkisiyle, film, yıllara meydan okumuş, incelediği konu, seneler boyu güncelliğini korumuştur.

Film, William Peter Blatty’nin aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Tüm zamanların en çok “esinlenilmiş” filmi olan Şeytan’ın çekimleri sırasında set iki defa yanmış, görüntü asistanı ve ışıkçı ölmüş, üç figüran kalp krizi geçirmiş ve başrol oyuncusu Linda Blair kolunu kırmıştır.

Exorcist En İyi Film dalında Oscar kazanmış ilk korku filmi olma özelliği taşıyor. Film 10 dalda Akademi Ödülleri’ne aday olmuştur. En İyi Ses ve En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerini almıştır. En İyi Film Ödülü başta olmak üzere 5 dalda Altın Küre Ödülü almıştır.

Şeytan(1973), devam filmleriyle de seyircilerle buluşmuştur.

Şeytan 2: Aykırı (1977)

Şeytan 3(1990)

Şeytan: Başlangıç(2004)

Dominion: Praquel to the Exorcist(2005)

#100günde100filmincelemesi

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar